TESETTÜR BONE NASIL TAKILIR ?

17 Eylül 2019

Bone kullanımı tesettür giyim için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Saçın eşarp altından görünmemesi için kullanılan bone, aynı zamanda eşarbın sabitlenmesi için gereklidir. Tesettür kombinin en doğru şekilde oluşturulabilmesi için bonenin en ideal şekilde takılması gerekir. Aksi takdirde eşarbın kayması ve şeklinin bozulması gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir.

Ayrıca tesettür bone renginin genel kombine uyumlu olması gerekir. Böylece eşarbın altından sırıtmaz ve gözleri yormaz. Zaten amaç bonenin olabildiğince gizli kalması ve dikkat çekmemesidir. Diğer türlü ister istemez tesettür kombininin geneline bakılması yerine boneye dikkat verilir.  

Bir diğer önemli nokta ise bonenin hangi malzemeden yapıldığıdır. Eğer kaygan bir malzeme ise bonenin sabitlenmesi zor olur. Bu da hem bonenin hem de eşarbın duruşunu bozar ve rahat hareket edememeye neden olur. Buna ek olarak hoş olmayan görüntülere sebebiyet vermemek adına terletmeyen boneler tercih edilmelidir. Bu durum sağlık için de oldukça önemli bir detaydır.

İpek Bonelerden Uzak Durulmalı

Eski dönemlerde herkesin gözdesi olan ipek boneler, artık popülerliğini kaybetmiştir. Kaygan bir yapıya sahip olduğu için, görüntü hatalarına neden olur. Ayrıca demode bir görünüm ortaya çıkaran ipek boneler, kombindeki diğer modern parçalar ile uyumsuz olur. Bu nedenle eski zamanlardan kalma ipek bonelerin raflardan kaldırılması ve kullanılmaması gerekir.

İpek bone yerine penye bone tercih edilmelidir. Böylece bonenin kayması söz konusu olmaz. Bone takılırken mümkün olduğunda az bir kısım eşarp altından görülmelidir. Bu nedenle bonenin titizlikle takılması gerekir. Bonenin fazla görünmesi günümüzde hoş karşılanmayan durumlar arasındadır. Bonenin amacı eşarbın kaymaması ve saçların görünmemesi iken, ipek bone kullanımı büyük bir hatadır.

Sezonun Trendi Siyah Boneler

Eskisi gibi rengarenk bonelerin kullanımı günümüzde demode haline gelmiştir. Bunun yerine çok daha sade bonelere yönelmek gerekir. Örneğin mavi gömlek ve siyah şal bir araya getirilecekse, bonenin mavi değil siyah olması tercih edilir.

Bazı tesettürlü hanımlar beyaz bonenin her yere yakışacağına inanır. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Beyaz bone ipekten yapıldıysa, kesinlikle uzak durulmalıdır.

Aynı zamanda eşarptan veya şaldan farklı renkte bir bone kullanılmamalıdır. Burada zıt renklerin kullanılması uyumu getirmez, aksine rüküş bir görünüm yaratır. Bu nedenle siyah bone tesettür giyimin başköşesinde yer alan bir parça olarak karşımıza çıkar. Siyah bone dışında diğer bir seçenek ise eşarp veya şal ile aynı tondaki bonenin kullanılmasıdır.

Son dönemlerde bone kullanımını bırakan ve bonesiz eşarp takan tesettürlü hanımlar bulunur. Bu durum eşarbın kaymasına neden olarak özensiz bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle bone olmadan tesettür kombininin doğru olmadığı bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Sözün kısası saçların görünmemesi ve eşarbın sabitlenmesi için kullanılan bone, özenli bir şekilde takılmalıdır. Ayrıca bunun en doğru şekilde yapılabilmesi için kaliteli ve kaymaz bone kullanmaya dikkat edilmelidir. Tesettür şal nasıl takılır konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.