Gelin Bohçasında Olması Gerekenler Nelerdir?

27 Mart 2023

Gelin Bohçasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Her genç kızın hayali olan gelin bohçası, birçok farklı malzemenin birleşmesinden oluşmaktadır. Gelin hanımın ihtiyaç duyduğu her şey, bohça içerisine yerleştirilmekte ve yeni evine götürmesi üzere hazırlanmaktadır. Birbirinden sevimli eşyalarla doldurulan gelin bohçası; terlikten geceliğe, makyaj malzemelerinden bornoz takımına kadar her şeyi içermektedir. 

Gelin bohçası, Türk örf ve adetlerinde bulunan ve ailelerin birbirini daha yakından tanımasını sağlayan bir gelenek olarak tanımlanmaktadır. Aileler, gelin bohçası merasimi ile birbirileriyle daha yakın ilişkiler kurmaktadır. Gelin ve damadın, sıcak ve samimi ortamlarda buluşturulması anlamına gelen bu gelenek; evlenme sürecinin en tatlı anları arasında yer almaktadır. 

Gelin bohçasında olması gerekenler; gelin terliği, havlu, bornoz, makyaj malzemeleri, tarak ve ayna seti, eşarp ve yazma çeşitleri, iç çamaşırı, gecelik ve sabahlık, pijama ve eşofman takımı olarak sıralanmaktadır. Birbirinden şık parçalarla tasarlanan gelin bohçası, yeni gelinin ihtiyaç duyduğu tüm eşyaları içermektedir. Bazı bölgelerde, dantel işlemeli ürünler de gelin bohçasına konmaktadır.

Gelin bohçasının en temel amacı, gelinin evliliğin ilk aylarında ihtiyaç duyduğu eşyaların karşılanmasıdır. Erkek tarafı için hazırlanan damat bohçası da benzer parametreleri içermektedir. Yeni evli çiftlerin kullanacağı tüm eşyalar, bohça içerisinde hediye edilmektedir. Böylelikle, ailelerin ve gençlerin samimi bir ortamda buluşması mümkün hale gelmektedir. 

Gelin Terliğ

Gelin terliği, gelin bohçasının en önemli öğeleri arasında yer almaktadır. Birbirinden sevimli terlik çeşitleri, gelin evine gitmek üzere bohçalara konmaktadır. Tüylü, tüysüz, saten, topuklu ve rengârenk gelin terlikleri; gelin bohçasına konmak üzere piyasaya sürülmektedir. Gelinlerin en sevdiği bohça ürünleri arasında yer alan gelin terliği, konforlu ve şık görünümü sayesinde öne çıkmaktadır. 

Gelin Bohçasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Ayna ve Tarak Seti

Ayna ve tarak seti, geleneksel olarak anlam içeren gelin bohçası eşyaları arasında yer almaktadır. Güzelliğin ve kadınsılığın sembolü olan ayna ve tarak seti, gelin ve ailesine sunulmak üzere bohçalara konmaktadır. Böylelikle, gelinin ihtiyaç duyacağı her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olmaktadır. Gümüş veya altın ayna seti çeşitleri, gelin bohçasına konmak üzere piyasaya sürülmektedir. 

Eşarp ve Şal Çeşitleri

Eşarp ve şal modelleri, zevk ve ihtiyaca göre seçilerek gelin bohçasına yerleştirilmektedir. Müslüman kadınların en sevdiği ürünler arasında yer alan eşarp ve şal, yeni gelinlerin bohçalarında görmek istediği ürünler arasında yer almaktadır. Gelin bohçasına koyulan eşarplar arasında, ipek ve pamuk yapılı ürünler daha fazla tercih edilmektedir. Parlaklığı ve kullanılış yapısı ile öne çıkan eşarp ve şal modelleri; gelin bohçasının en gözde öğeleri arasında yer almaktadır. 

İç Çamaşırları

İç çamaşırı ve fantezi iç giyim ürünleri, gelin bohçasının en vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Birbirinden şık iç çamaşırları, gelin tarafına süslenerek ulaştırılmaktadır. Saten ve ipek iç çamaşırları, gelin bohçası için en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Gelin ve damadın birlikte hoş vakitler geçirmesini sağlayan bu ürünler, kullanışlı yapısıyla öne çıkmaktadır.

Makyaj Malzemeleri 

Kozmetik malzemeler ve çeşitli bakım ürünleri, gelin bohçasının olmazsa olmaz ürünleri olarak nitelendirilmektedir. Gelin hanımın hoşuna gidecek ve beğenisine hitap edecek makyaj malzemelerinin, yeterli düzeyde bohçaya eklenmesi gerekmektedir. Gelin bohçasına konulması gereken makyaj malzemeleri; ruj, fondöten, allık, oje, far paleti, fırça seti ve cilt bakım ürünleri olarak sıralanmaktadır. 

Gecelik ve Sabahlık 

Gecelik, bir gelinin olmazsa olmaz giyim ürünlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Gecelik ve sabahlık içermeyen bir gelin bohçası, tamamen niteliksiz bir yapı sergilemektedir. Dantelli ve mini boy gecelik modelleri, gelin bohçasının en gözde ürünleri arasında yer almaktadır. Hoş renklerle bezenmiş gecelik ve sabahlık kıyafetleri, gelin ve damadın rahatlıkla kullanabilmesi adına gelin bohçasına yerleştirilmektedir. 

Aksesuarlar

Takı ve çanta gibi aksesuarlar, gelin bohçasında olması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Gelin hanımın severek kullanacağı ve tarzına uygun olan takı çeşitleri, gelin bohçasında sergilenmektedir. Gelin bohçasına konulması gereken aksesuar çeşitleri; kolye, küpe, yüzük, bileklik, halhal, çanta, gözlük ve kemer olarak sıralanmaktadır. Hiçbir ürününün atlanmaması ve bu ürünlerin şık ve kullanışlı olması, gelin bohçasının nitelik kazanması adına önem arz etmektedir. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.