Eşarp Bağlama Modelleri ve Teknikleri Nelerdir?

05 Nisan 2024

Eşarp Bağlama Modelleri ve Teknikleri Nelerdir?

Tesettürlü kadınlar için son derece önemli bir işlem olan eşarp bağlama, farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle düğün ve özel davetlerde farklı eşarp bağlama teknikleri kullanılabilirken gündelik hayatta standart bağlama teknikleri işe yarayacaktır. Tabii ki pek çok farklı modelin bulunduğunu da söylemek mümkün. O halde eşarp bağlama modelleri ve bağlama işlemi ile ilgili detaylardan bahsedelim.

Eşarp Nasıl Bağlanır?

Eşarbın amacı, saçları tamamen kapatmak ve doğru bir görünüm elde etmektir. Aynı zamanda saçlarla birlikte boyun kısmının da kapatılması gerekir. Öte yandan tüm gün eşarp nasıl bağlandıysa o şekilde hareket edileceğinden, doğru bir bağlama tekniği kullanmak, gün boyu rahat etmenizi sağlayacaktır. Aksi durumda yanlış bağladığınız eşarp gün boyu sizi rahatsız edebilir, sürekli düzeltme ihtiyacı duyabilirsiniz. Peki, eşarp bağlarken nelere dikkat edilmelidir?

  • Eşarp bağlamadan önceki aşama olan saç toplama, eşarbın duruşunu etkileyecektir. Bu nedenle öncelikli olarak saçınızı topuz yapmalı, eğer topuz yapmanıza rağmen dağınık kalıyorsa, dağılan yerleri tel toka ile düzenlemelisiniz. Böylece saçlarınız eşarbın altından çıkmayacaktır.

  • Bone kullanmak ise saçlarınızın dağılmasını ve eşarbın kaymasını önleyecektir. Bu şekilde doğru bağladığınız eşarbı gün boyu bozulmadan kullanabilir, sürekli eşarbınızı kontrol etmekten kurtulabilirsiniz.

  • Eşarbı bağlarken boneyi kapattığından emin olun ve boynunuzu kapatacak şekilde eşarbı bağlayın. Bağlama sırasında eşarbın sabit kalması için toplu iğneler kullanabilirsiniz.

Eşarp bağlamak için yukarıdaki adımlara dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda hızlı bir şekilde evden çıkmak istediğinizde eşarp bağlamak sizi ekstra yorabilir. İşte bu durumda hazır eşarp modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece hızlıca eşarbı bağlayabilir, işlerinize odaklanabilirsiniz.

Eşarp Bağlama Modelleri Nelerdir?

Eşarp, yüzü çevreleyen, saçı ve boynu kapatan bir örtü olduğundan, kişisel özelliklere göre tercih edilmeli ve bağlanmalıdır. Aksi durumda eşarp size hiç yakışmayabilir ya da saçlarınızı ve boynunuzu örtmeyebilir. Tabii ki bu noktada eşarbın boyutu, kumaşı, desenleri ve rengi de çok önemli. İşte bunun için eşarp seçiminizde kullanacağınız yer, ten renginiz, yüz tipiniz ve diğer unsurları göz önünde bulundurmalısınız. O halde şimdi en popüler eşarp bağlama modellerinden bahsedelim.

Modern Eşarp Bağlama

Tesettürlü kadınların en fazla tercih ettiği eşarp bağlama modellerindendir. Konfor ve estetik sağlayan bu modeli kolayca uygulayabildiğiniz için hemen her yaş grubundan kadın tercih etmektedir. Bu modeli uygularken saçlarınızı topuz yapmanız ve bone kullanmanız son derece önemli. Ardından eşarbı üçgen hale getirdikten sonra iki ucu sağ ve sol omzunuza, diğer ucu da sırtınıza gelecek şekilde başınıza yerleştirin. Akabinde sağ ve sol omzunuzdaki uçları iğne yardımıyla boynunuzun altında birleştirin ve sol ucu sağ omzunuza sağ ucu da sol omzunuza atarak, ensenizde uçları birbirine bağlayın.

Yüz Şekline Uygun Eşarp Bağlama

Eşarp yüzü çevrelediğinden, görünümünüz üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Bunun için yüz tipinize ve ten renginize uygun bir eşarp seçimi yapmalısınız. Böylece yüz şeklinize uygun bir bağlama tekniği kullandığınız için eşarp çok daha şık olacaktır. Tabii ki yalnızca şıklık için değil. Gün boyu konfor elde etmek için yüz tipinize uygun eşarp seçimi yapmanız, eşarbınızın kaymasını da önleyecektir. Uzun, üçgen, kare, yuvarlak ve oval yüz tiplerinden hangisine uygunsanız ona göre eşarp seçimini yaptıktan sonra eşarbınızı bağlayabilir ve her ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kat Kat Eşarp Bağlama

Son dönemde davetlerde, düğünlerde ve önemli organizasyonlarda tercih edilen modeldir. Eşarp ya da şal için uygun olan bir model olduğundan, dilediğiniz gibi kullanabilir, konfor elde edebilirsiniz. Bu bağlama tekniğinde eşarp katlanmadan bağlama yapılır. Yani eşarbın ya da şalın tüm uçları kat kat üzerine atılarak bağlama gerçekleştirilmiş olur. Toplu iğne ya da mıknatıs gibi araçları kullanmanız gereken bir model olduğundan, eşarp bağlamadan önce bu tarz araçları elinizin altında bulundurmanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Göğüs Kaplayan Eşarp Bağlama

Şık ve desenli bir eşarba sahipseniz, o halde göğsünüzü kaplayan eşarp bağlama modelini tercih edebilirsiniz. Bu model sayesinde eşarp son derece şık olacak, kayma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmayacaktır. Tabii ki eşarp bağlamadan önce kaymaz bone kullanmanız son derece önemli. Aksi durumda saçınızın üzerine eşarp bağlarsanız eşarbınız kayacak ve sürekli düzeltmek durumunda kalacaksınız. Son derece kolay bir bağlama modeli olduğundan, sıklıkla tercih edebilirsiniz. Bağlamak için öncelikle eşarbı dikdörtgen hale getirin ve başınızın her iki yanına konumlandırın. Bir tarafın daha uzun olmasına özen gösterin. Ardından uzun kenarı boynunuzun etrafından dolandırarak bağlayın ve ucunun göğsünüzün üzerinde kalmasını sağlayın.

Eşarp Bağlama Teknikleri Nelerdir?

Tesettürlü kadınların kullandıkları giyim ürünlerinden biri olan eşarp, pek çok farklı model, renk, tasarım, kumaş vb. detaylara uygun olarak tasarlandığından, seçenekler oldukça geniştir. Tabii ki her ne kadar seçenekler geniş olsa da eşarbı doğru bağlamak ve gün boyu rahat bir kullanım elde etmek için mutlaka eşarp bağlama teknikleri değerlendirilmelidir. Şimdi size bu tekniklerden bahsedeceğiz.

Şal Tipi Eşarp Bağlama Tekniği

Günlük hayatınızda kullanabileceğiniz eşarp bağlama yöntemleri arasında yer alan şal tipi eşarp bağlama yöntemi, son derece basit ve şıktır. Tıpkı şal bağlar gibi uyguladığınız bu yöntemde eşarbınızı dikdörtgen olarak kullanmanız yeterli. Ancak bir kısmının daha uzun olması gerekiyor. Daha sonra uzun olan kısmı boynunuzdan dolayıp diğer tarafınızda toplu iğne ile sabitlemeniz yeterli olacaktır. Bu yöntem göğüs kaplayan eşarp bağlama modeli olarak da bilinmektedir.

Fiyonk Eşarp Bağlama Tekniği

Özellikle genç kadınların sıklıkla tercih ettiği bu eşarp bağlama tekniğinde eşarbın uzun ucunu kısa ucu ile birleştirmeli, sonrasında arkadan dolamalısınız. Daha sonra ön tarafta kalan uçları fiyonk şeklinde bağlayarak fiyonk eşarp bağlama tekniğini uygulayabilirsiniz. Gençler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntem gündelik hayatta ve özel davetlerde kullanılabilir. Bu nedenle çok daha şık kombinler oluşturabilirsiniz.

Omuzlara Dökülen Eşarp Bağlama Tekniği

Şık ve günlük hayatta tercih edilebilen tekniklerden bir tanesi olduğundan pek çok yaş grubundaki kadın tarafından tercih edilmektedir. Eşarbı başınıza yerleştirdikten sonra uçlarını çenenin alt kısmında birleştirmeniz gerekir. Ardından uçlarını arkada düğüm yapmadan omzunuza bırakmalısınız. Tabii ki omza rastgele bırakmamanız gerekir. Omzunuzun tamamını kapatması için toplu iğneleri kullanmanız yerinde bir karar olacaktır.

Günümüzde tesettürlü kadınlar için pek çok giyim trendi ortaya çıktı. Haliyle eşarp bağlama modelleri de farklılaştı. Bunun için pek çok farklı model ile karşılaşıyoruz. Tabii ki bu tarz modeller kombinlerin de olmazsa olmazı halini alıyor. Öyle ki hazır olan modeller de mevcut. Bu şekilde sürekli eşarp ya da şal bağlamak durumunda kalmıyor, hazır eşarp ya da şallarla hemen hazırlanabiliyorsunuz. Biritli hazır şal modelleri de buna verilebilecek harika bir örnek. Hem son derece şık hem de hazır olduğu için kolay bir kullanımı ortaya çıkarıyor.

Tesettürlü kadınların daha şık ve özel kombinler oluşturmaları için pek çok farklı eşarp bağlama tekniği bulunuyor. Siz de eşarp bağlama modelleri ve teknikleri arasından seçiminizi yaparak, kombinlerinizi daha özel hale getirebilir, eşarbı gün boyu bozulmadan kullanabilirsiniz. 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.