Cilt Tonunuza Göre Şal İçin Doğru Renk Seçimi

15 Ocak 2023

Günlük hayatımızda, okulda, iş hayatımızda ya da daha farklı yerlerde; giydiğimiz kıyafetler, saçımız ve makyajımız gibi pek çok faktör dikkat çekicidir. İşte bu kapsamda tesettürlü kadınlarda en fazla öne çıkan seçim şal olur. Tabii ki kombinlerle uyum sağlaması da son derece önemli olduğu için, doğru rengi seçmek bir hayli zor olabilir. Bir diğer boyutu da cilt tonunuza göre şal için doğru renk seçimi olacaktır. Peki, en popüler şal renkleri nelerdir? Şal seçimi nasıl yapılır? Şimdi bu konunun tüm detaylarından bahsedelim.

Şal Seçiminde Cilt Tonu Neden Önemlidir?

Kıyafet seçiminde cilt tonunun önemi son derece önemlidir. Çünkü kıyafetin yapısı ve rengi, sizin üzerinizde cilt tonunuza göre etki gösterecektir. Yani seçimleriniz cilt tonunuza ne kadar uyumlu olursa, o kadar şık bir kombin yapmış olursunuz. Bunun diğer boyutu da şaldır. Tesettürlü kadınlar için kombinin en önemli parçası olan şal, yüzü çevrelediğinden, mutlaka cildinizin rengine uyum sağlaması gerekir. Aksi durumda ne kadar güzel bir şal seçseniz de cilt tonunuza uygun olmadığı için sizde o şıklığı ön plana çıkarmayacaktır.

Cilt Rengi Nasıl Belirlenir?

Herkesten sık sık cilt renginize uygun kıyafet seçimi yapılması gerektiğini duyuyor olabilirsiniz. Ancak çoğunlukla kişiler cilt renklerini tam olarak bilemezler. İşte bu durumda cildinizin rengini öğrenmek için birkaç yöntem izleyebilirsiniz. İlgili yöntemlerden en önemlisi, beyaz kâğıdın yanında cildinize bakmaktır. Eğer cildiniz beyaz kâğıdın yanında soluk bir görünüme sahipse ve sarımsı bir görünüm ortaya çıkmışsa, o halde siz sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Aynı şekilde test yapıldığında gül rengi ya da maviye yakın bir renk görünüyorsa soğuk alt ton, gri renk görünüyorsa nötr alt tona sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. İşte siz de kombinlerinizi yaparken tercih ettiğiniz renkleri buna göre belirlemeniz gerekir.  

Cilt Tonuna Uygun Şal Seçimi Nasıl Yapılır?

Beyaz ya da buğday tenli veya esmer bir tene sahip olabilirsiniz. Bu da sizin şal seçiminizi doğrudan etkileyecektir. Ancak her cilt tonuna uygun şal modelleri tasarlandığından, aradığınız şallara ulaşmak zor olmayacak. Tabii ki hangi renkleri almanız gerektiği konusu son derece önemli. Şimdi size beyaz tenli, buğday tenli ve esmer cilt tonuna uygun şal renklerinden bahsedelim.

Esmer Ten Rengine Uygun Şal Rengi Seçimi

Koyu ten rengi sınıfında yer alan esmer ten, ülkemizde sık karşılaşılan ten renklerindendir. Görünümü itibari ile koyu olduğundan, şal rengi seçimi yaparken mutlaka daha açık ve sıcak renklerin tercih edilmesi gerekir. Böylece koyu olan ten rengi, açık ve sıcak renkler ile uyumlu hale gelecektir. Bunun yanında durağan bir ten yapısı olduğundan, son dönemin modası içerisinde sıklıkla yer alan desenli şallar da tercih edilebilir. Ayrıca esmer ten rengi baskındır. Baskın olması sebebi ile koyu renkler de tercih edilse, ten rengi yine ön planda olacaktır. Bu nedenle esmer tenlilerin şal ve kıyafet seçiminde diğer ten gruplarına göre daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Buğday Tenlilere Uygun Şal Rengi Seçimi

Sıcak kentlerde yaşayanların ten renklerinin buğday rengine yatkın olma ihtimali oldukça doğru bir çıkarımdır. Bu çıkarımdan yola çıkıldığında ise buğday tenlilerin nüfusunun çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne yazık ki esmerler ya da beyaz tenliler kadar şanslı değiller. Bunun nedeni, sıcak ve soğuk renklere olan yakınlıklarıdır. Tabii ki doğru renk seçimi yapıldığında, her cilt tonuna uygun şal seçimi çok kolay olacaktır. Bunun için buğday tenlilerin kahve tonları, zeytin yeşili, hardal sarısı, parlak mavi ya da lila gibi renklere odaklanması, doğru şal seçiminde önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca hazır şal modelleri arasından size uygun olanı seçerek, aradığınız şala en hızlı ve güvenilir şekilde ulaşabilirsiniz.

Beyaz Ten Rengine Uygun Şal Rengi Seçimi

Ülkemizde soğuk bölgelerde çok yoğun olan beyaz ten, aslında çok dikkatli olunması gereken bir gruptadır. Çünkü çok fazla yanlış bilgiyle karşılaşılabiliyor. Bu yanlış bilgilerden en dikkat çekici olanı ise beyaz tenlilerin koyu renk şal seçimi yapması gerektiğidir. Son derece yanlış bir bilgidir. Çünkü bu şekilde yüzünüzde sert bir renk geçişi olacak ve bu da hoş bir görüntüyü ortaya çıkarmayacaktır. Kahverengi, bordo, yeşil ve mavi gibi renkler, beyaz tenlilerin şal modelleri arasından doğru seçimi yapmalarını sağlayacaktır.

Cilt tonunuza göre şal için doğru renk seçimi yapmak istiyorsanız, kendi ten renginize uygun renkleri araştırmalı ve buna göre şal seçimi yapmalısınız. Biz de bu içerikte cilt tipine uygun şal seçimi nasıl olmalı? sorusuna kapsamlı şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.